Tłumaczenia język chorwacki


Historia języka chorwackiego

Język chorwacki należy do rodziny języków indoeuropejskich oraz do grupy języków słowiańskich. Posługuje się nim około 7 milionów osób. Można powiedzieć, że jest to język silnie zróżnicowany, bowiem posiada trzy dominujące dialekty: czakawski, kajkawski i sztokawski.

Początki pisanej formy tego języka sięgają IX wieku, kiedy język staro-cerkiewno-słowiański został przyjęty jako język liturgiczny. Stopniowo język przyswajany był też do nieliturgicznych celów. Stał się znany jako chorwacka redakcja języka starosłowiańskiego. Obie wersje języka, zarówno ta liturgiczna jak i nieliturgiczna posługiwały się oryginalnym alfabetem głagolickim od połowy IX wieku.

Praktycznie do końca XI wieku średniowieczne chorwackie teksty były pisane trzema rodzajami alfabetu: łacińskim, głagolicą oraz chorwacką cyrylicą, a także w trzech różnych językach: chorwackim, łacińskim oraz starosłowiańskim. Alfabet stosowany do zapisu współczesnego języka chorwackiego został ustalony w XIX wieku podczas wielkiej reformy językowej i przypomina znaki języka czeskiego.

Oferta tłumaczeń pisemnych w języku chorwackim

Firma „Balkanika” zapewni Państwu profesjonalne tłumaczenia dowolnych tekstów z i na język chorwacki. Współpracujemy z doświadczoną kadrą tłumaczy, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach. Są w stanie zapewnić zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i przysięgłe. Oferta „Balkaniki” jest skierowana do firm wszystkich branż. Tłumaczenia specjalistyczne, które mogą Państwo zamówić w języku chorwackim, to tłumaczenia: techniczne, przemysłowe, medyczne, prawne, ekonomiczne i wiele innych. Tłumacz przysięgły języka chorwackiego (jest nim też właścicielka firmy „Balkanika”) może przetłumaczyć Państwa dokumenty firmowe, faktury, katalogi i slogany reklamowe, sprawozdania, umowy, korespondencję handlową, różnego rodzaju akty, pełnomocnictwa, formularze i inne materiały, także dokumenty niejawne. Tłumacze języka chorwackiego współpracujący z firmą „Balkanika” zadbają nie tylko o poprawność tłumaczenia, ale także o skuteczność tekstu i jego odpowiedni styl.

Standardowy czas realizacji tłumaczenia to kilka dni, w przypadku tłumaczeń ekspresowych cena tłumaczenia jest uzgadniana ze zleceniodawcą. Płatność za tłumaczenie jest dokonywana przelewem na numer konta podany na rachunku. Termin realizacji płatności to 14 dni. Warto wspomnieć, że powierzone do tłumaczenia informacje oraz dane zachowane są w tajemnicy, dodatkowo na prośbę zleceniodawcy tłumacz może usunąć z pamięci komputera i innych nośników gotowe i przekazane już tłumaczenie.

Oferta tłumaczeń ustnych w języku chorwackim

Firma może też zaoferować tłumaczenia ustne, np. udział w spotkaniach, targach, negocjacjach. Do Państwa dyspozycji są trzy różne formy tłumaczenia: „na ucho” (przeznaczone tylko dla jednej zainteresowanej przekładem osoby), symultaniczne (kabinowe) oraz konsekutywnie (przekład dotyczy wtedy dłuższej partii rozmowy lub części przemówienia). Tłumacz języka chorwackiego może również uczestniczyć w rozmowie telefonicznej i tłumaczyć na język chorwacki lub z chorwackiego. Dla wybranych języków firma oferuje tłumaczenie w parze z językiem angielskim lub niemieckim. Tłumaczenia ustne rozliczane są przez „Balkanikę” za bloki (jeden blok to 4 godziny) lub godzinowo, przy dłuższej współpracy.

 

Opinie klientów